
Ha lakásfelújításra kerül a sor, sokan szeretnének spórolni és a lehető legtöbbet kihozni a felújításra szánt pénzből. Ilyenkor felmerülhet a házi megoldások gondolata, nem árt azonban tisztában lenni néhány dologgal, mielőtt elkezdjük a munkát.
Így elkerülhető hogy később még több költséget okozzon az új ablak…
Ha ablakcsere előtt áll, első lépésként olvassa el szakértői tanácsainkat!
Hozzá merjek fogni egyáltalán?
Amikor valaki megkeres minket és tanácsot kér az ablakok cseréjével kapcsolatban, mindig azt szoktam javasolni, hogy akkor fogjon hozzá egyedül, ha mondjuk asztalos vagy kőműves, tehát van rutinja a szerszámok használatában. Ebben az esetben nagyobb eséllyel fog megbirkózni a feladattal, mint valaki, aki a hétköznapokban teljesen más jellegű munkát végez, például informatikus, könyvelő vagy hasonló.
Tehát ha nincs igazán gyakorlati tapasztalatod ezekben a dolgokban és a barkácsolás sem tartozik a kedvelt elfoglaltságaid közé, inkább bízd szakemberre az ablakok cseréjét!
Mire figyeljünk?
Sarkalatos pont, a méretek pontos meghatározása. Ami elsőre talán egyszerű feladatnak tűnik, viszont nagyon könnyű elrontani vagy tévesen megadni az adatokat.
Épp ezért mi, a csapatunkkal egy előre kialakított és kinyomtatott felmérő lapot használunk, amin csak a szélességnek és a magasságnak 4-4 külön négyzet van kialakítva. Mindegyikbe máshol mért szélességet és magasságot írunk, a maximális pontosság érdekében. Ezeken kívül még több, mint tíz, kiegészítő vagy árnyékoló szerkezet méretének van kialakított mező az adatlapon. Ezek egyes esetekben mind szükségesek lehetnek egy tökéletes nyílászáró beépítéshez.
Az ablakcsere lépései
Ha megérkezett a megfelelő méretű ablak…
- akasszuk le a szárnyat a tokról
- fúrjunk lyukakat a tokon keresztül
- a vízmérték helyes használatával állítsuk be az ablakot a kívánt helyre
- ékeljük ki és csavarokkal rögzítsük erősen a falszerkezethez
- kézi permetezővel nedvesítsük be a szerelési hézagot, majd töltsük ki PUR-habbal
- amíg a hab szárad, méretre vághatjuk és beszerelhetjük a párkányokat
- majd a hab kellő megszilárdulása után felakasztásra kerülhet a szárny is
Ezt sokszor még a szakemberek is elrontják…
Amivel leggyakrabban találkozunk, az a szélesség és a magasság felcserélése. Egy 150×150-es ablaknál ez nem okoz problémát, de egy 150×120-as nyílásnál már nagyon veszélyes is lehet.
A képeken egy helytelen beépítést láthat. A felcserélt méret miatt a nyíló-bukó ablak fekvő helyzetben került beépítésre ebben a II. kerületi fürdőszobában. Remélhetőleg emberi sérülés nem történt, amikor óvatlanul kinyitotta valaki az ablakot, de a középső képet megfigyelve jól látszik, hogy az ablakszárny már eltört: a párkányra leborulva maradandó károsodást szenvedett.
Van, amivel sokan nem számolnak…
A legtöbben a költségek csökkentése miatt szeretnék saját maguk végezni az ablakok cseréjét, amivel viszont nem kalkulálnak, az az idő, amit erre fordítanak. Könnyen lehet ugyanis, hogy jóval több időt töltenek az ablakcserével, mint egy ezzel foglalkozó szakember. Ez pedig nem biztos, hogy végeredményben a legjövedelmezőbb megoldás, a minőségbeli különbségről nem is beszélve.
Akár szakemberrel, akár egyedül vág bele a felújításba, azt javaslom, hogy első lépésként töltse le az Útmutató a problémamentes ablakcseréhez című kiadványomat, amiben összefoglaltam a legfontosabb tudnivalókat!
Kérem az útmutatót