
Nyilván mindenki szeretne a legjobb áron beszerezni az új ablakait és olcsón megúszni a beépítést is.
De lehetséges-e bontás nélkül kivitelezni a felújítást és hogyan tudunk kicsit lefaragni az árból?
Mire érdemes figyelni a szakember kiválasztásánál? És egyáltalán milyen lehetőségei vannak egy ablakcsere előtt álló vásárlónak manapság?
Cikkünkben ezekre a kérdésekre válaszolunk és hasznos, gyakorlatias tippeket adunk a problémamentes ablakcseréhez.
Lehet-e bontás nélkül?
Az egyik legfontosabb kérdés, ami felmerül az emberben, hogy lehetséges-e megoldani az ablakok cseréjét bontás nélkül. Régebbi típusú, lakott lakás esetén sokszor javasoljuk, hogy bontás nélkül, a meglévő fatokba építsük be az új ablakokat, így sokkal gyorsabban, olcsóbban és kevesebb felfordulással lehetünk túl a felújításon.
Fiatalabb lakásokban azonban, ahol már most is hőszigetelt üvegezésű ablakok vannak, legtöbbször a régi ablaktokot is kiszereljük, mielőtt az új ablakok beépítésre kerülnek.
Mitől függ a beépített ablakok ára?
Az ablakok árát több tényező is befolyásolja. A legolcsóbb, ha fix üvegfalat építünk be, ami bár nem lesz nyitható, de a megfelelő mennyiségű fényt biztosítja és több pénz marad a számlánkon. Ha ez valamilyen oknál fogva, nem a legjobb opció, lehet, az üvegfelület fele fix, fele pedig nyitható, például egy erkély esetében ez gyakori megoldás. Ha a teljes szélességet szeretnénk nyithatóvá tenni (dupla erkélyajtóval), az megnöveli a költségeket, hiszen dupla vasalatra és szárnyprofilra van szükség. De lehet ezeken kívül toló-bukó vagy emelő-toló kivitel is, ami mind más árkategóriát jelent.
Nem mindegy az ár szempontjából az sem, hogy milyen üvegezést választunk. Ezekkel egyrészt fokozni tudjuk a hő- és hangszigetelést, másrészt pedig akár a belátást is korlátozhatjuk különféle, speciális üvegekkel vagy fóliákkal.
Ha az alap fehér színtől eltérő megjelenést szeretnénk vagy egy extrémebb, különlegesebb árnyalatot, az is felárral jár, a különbség akár +60% is lehet az alap árhoz képest.
A végső árat az is jelentősen befolyásolni fogja, hogy az adott ablakokat Budapestre vagy az ország egy távolabbi pontjára kell-e szállítani, ugyanis az üvegfelületek biztonságos szállítása szintén költséges lehet, nem beszélve a biztonságos beemelésről, daruzásról.
Fa ablak vagy műanyag?
Ez is igen gyakori kérdés, ezért fontos tisztában lenni az egyes típusok tulajdonságaival.
Legkedvezőbb áron és leggyorsabban műanyagból készülhet el az ablakunk. De sokan ragaszkodnak a fából készült ablakokhoz is. A leggyakoribb érv a jó szellőzés. Ez régen igaz volt, mivel nem volt bennük semmi szigetelés. Belül nyitottam egy szárnyat, aztán kívül még egyet és ez a szerkezet mindenféle tömítést nélkülözött, ezért ezen könnyedén kiment a belső pára, megvolt a légmozgás és nem volt penészesedés. Ahogy nőttek az igények a hőszigeteléssel kapcsolatban, megjelentek a gumitömítések az ablakokban. A mai fa ablak az ugyanúgy teljesen tökéletesen megakadályozza a légmozgást, mint egy műanyag ablak. Független a szerkezetétől, nem számít, hogy milyen anyagból van: sokszor három soros gumitömítés fut rajtuk körbe, kizárt a légcsere csukott ablaknál.
A műanyag ablakok nagy előnye a gondozásmentesség. Évi 2-3 alapos takarítással megtartja a színét és formáját. A fa ablakok állag megóvásához viszont ez nem elég. Szükséges a festés vagy pácolás felújítása 2-3 évente.
A beépítés helye, illetve az épület jellege is nagyban befolyásolja, hogy melyik típust ajánljuk.
Aki saját magának épít vagy felújít, annak mindenképpen a 3 rétegű üvegezést javaslom – nagyon gyorsan fejlődik ez az iparág is, érdemes mindig a legkorszerűbbet beépíteni.
Közös képviselő megrendelőinknek pedig legtöbbször a műanyag ablakot javaslom, mert hosszú távon sem igényel különösebb gondoskodást a tisztításon kívül.
Kivételek ez alól a műemlék épületek, ahol kevesebb teret kap a kreativitás és a praktikussági szempontok is háttérbe szorulnak. Ilyenkor a meglévő szerkezetek tökéletes mását is le tudjuk gyártani akár fából, akár műanyagból.
Kérjen segítséget a döntéshez!
Ha csak egyetlen tanácsot fogad meg ebből a cikkből, az legyen ez: kérje ki egy kivitelező mester véleményét, aki segít kiválasztani a megfelelő típust és alapanyagot!
Elengedhetetlen az esetleges toldók, redőny előkészítések, speciális funkciók tisztázása is, nem szabad a tervrajzon vagy kiíráson található méreteket bemásolva egy e-mailben elindítani az ablak rendelést! A ház vagy lakás méretétől függően akár több milliós tétel is lehet a nyílászárók költsége egy építkezésnél: vigyázzon a pénzére, beszéljen először olyan szakemberrel, akinek tudásában, tapasztalatában megbízik.
De hogy válasszuk ki a megfelelő szakembert?
Teljesen jogos a kérdés, hiszen a sok kivitelező közül, hozzá nem értőként nehéz kiválasztani azt, akire rábízzuk az otthonunk átalakítását. Sokféle mesterrel találkozhatunk, van aki tegnap kezdte, van aki néhány éve, és van egy-két olyan régi bútordarab, mint én, aki már több, mint 35 éve ezen a területen dolgozom.
Íme néhány tanács, ami segíthet a választásban:
- Nézze meg milyen ajánlásai, referenciái vannak, milyen véleményeket kapott!
- Nézzen utána az interneten: nézze meg a weboldalát, Facebook oldalát, keressen rá a Google-ben!
- Menjen el a bemutatótermébe, hogy személyesen, életnagyságban tudja megnézni az ablakokat, így könnyebb lesz a döntés!
- Kérjen képeket korábbi munkákról!
- Kérdezze meg, hogy zajlik a kivitelezés, kikkel dolgozik, mi lesz a bontott anyagokkal, hogyan védik a parkettát…
Mi az, amit még mindenképp tudnia kell az ablakcsere előtt?
A legfontosabb tudnivalókat összefoglaltam az Útmutató a problémamentes ablakcseréhez című kiadványomban, amit ingyenesen letölthet a gombra kattintva!
KÉREM AZ ÚTMUTATÓT